Zarządzenie Dyrektora w sprawie zdalnego nauczania

Zarządzenie nr 18/2019/2020

z dnia 23 marca 2020 r.

p.o. Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

w sprawie przygotowania do realizowania w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Na podstawie art. 68 us­t. 1 pkt 1) ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz.U. 2019 poz. 1148 z późniejszymi zmianami), w związku z projektem Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

zarządzam, co następuje:

• 1
  1. Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do realizowania kształcenia na odległość z uwzględnieniem zasad bezpiecznego i higienicznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną, możliwości psychofizycznych ucznia, jego wieku i etapu edukacyjnego.
  2. Lekcje rozpoczynają się o godzinie 9:00 i realizowane są zgodnie z planem umieszczonym na stronie internetowej szkoły.
  • 2
  1. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności:
    • z wykorzystaniem:
  2. e-dziennika, w którym nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność na podstawie listy odebranych wiadomości ( nauczyciel wpisuje w wiadomości e-dziennika temat lekcji, ten sam, który wpisze w planie realizacji tematu, i wysyła go uczniom jako znak rozpoczęcia lekcji. Uczeń powinien odebrać wiadomość, tym samym potwierdza udział w lekcji do godz. 18.00. Nieodebranie wiadomości w danym dniu traktowane jest jako nieobecność na zajęciach. Jeśli lekcja realizowana jest w trybie, gdzie uczeń w inny sposób potwierdza obecność, wówczas nauczyciel wpisuje na tej podstawie frekwencję do e-dziennika). Dla każdej klasy tworzy się wspólny adres e-mail z jednym hasłem, gdzie nauczyciele będą wysyłać materiały dydaktyczne oraz linki do materiałów określonych w §2 pkt.1b, c, d zarządzenia,
  3. materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,
  4. materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,
  5. innych, niż wymienione w lit. a–c, materiałów wskazanych przez nauczyciela;
    • przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;
    • z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;
    • przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia w domu - w przypadku ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego powyższe zadanie zlecam nauczycielom wspomagającym.
  6. Uczniowie objęci nauczaniem indywidualnym i nauczaniem w formie indywidualnej realizują zajęcia zgodnie z planem.
  7. Wychowawca raz w tygodniu przedstawia p.o. Dyrektora szkoły raport o obecności uczniów na lekcjach oraz ewentualnych problemach w nauczaniu.
  8. Dopuszczam możliwość modyfikacji treści nauczania do zrealizowania w ramach nauczanych przedmiotów lub innych zajęć w poszczególnych oddziałach w okresie od 25 marca 2020 r. do 10 kwietna 2020r., mając na uwadze między innymi: możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego i/lub ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.
  • 3
  1. W czasie obowiązywania niniejszego zarządzenia zasady oceniania określa Statut Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu oraz przedmiotowy system oceniania.
  2. Uczeń oraz rodzic/opiekun prawny ma możliwość konsultacji z nauczycielem przez e-dziennik.
  • 4
  1. Zarządzenie obowiązuje od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.
  2. Zobowiązuję nauczycieli do zapoznania się z zarządzeniem nr 18/2019/2020 p.o. Dyrektora szkoły i przyjęcia go do realizacji poprzez wysłanie na e-dziennik wiadomości o treści: Potwierdzam zapoznanie się i przyjęcie do realizacji zarządzenia nr 18/2019/2020 p.o. Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu .

p.o. Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

Wioletta Frankiewicz