Narodowe Czytanie

W dniu dzisiejszym odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej. W tym roku czytaliśmy fragmenty jednego z najbardziej znaczących dramatów w historii polskiej literatury - "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
"Kordian" to świetny wybór, bo pomimo, iż od jego powstania upłynęło bez mała 200 lat, tematyka utworu wciąż pozostaje aktualna. To dramat nie tylko o walce narodowowyzwoleńczej, ale przede wszystkim o poszukiwaniu własnej tożsamości przez młodego człowieka. Jednak, żeby to dostrzec trzeba go najpierw poznać i zrozumieć.
I właśnie nasi uczniowie "Kordiana" poznali, zrozumieli i wykazując się kreatywnością oraz zaangażowaniem zrobili wszystko co w ich mocy, żeby przybliżyć go rówieśnikom poprzez osadzenie go we współczesnym, przystępnym dla ich pokolenia kontekście.
Zastąpiliśmy alpejską Mont Blanc naszą brzeską górką zwaną „Górą Jerzego” , a deski teatru multimedialnym zapisem. Wszystko po to, żeby "Kordian" stał się zrozumiały dla dzisiejszego nastolatka. Jeśli podoba się wam nasza praca i fragmenty, które wybraliśmy, sięgnijcie po całość - warto!
Szczególne podziękowania należą się twórcom przedsięwzięcia - uczniom klasy IV BI: Kubie Kuszmanowi, Samuelowi Różańskiemu oraz Kacprowi Kozickiemu