Edukacja finansowa na Słowiańskiej
„Słowianka” stawia na edukację finansową młodzieży. Pieniądze ze względu na szalejącą inflację są dziś w gospodarstwach domowych tematem numer jeden. Temat pieniędzy, podatków, ubezpieczenia dotyczy wszystkich bez wyjątku. Brak znajomości podstawowych pojęć i kategorii finansowych przekłada się na słaby system zarządzania budżetem domowym, niechęć do oszczędzania i inwestowania środków pieniężnych.
11.05.2023 r roku przeprowadzono finał konkursu z wiedzy społeczno-ekonomicznej. Tematem konkursu były pieniądze, podatki i ubezpieczenia. Konkurs składał się z dwóch etapów: eliminacji klasowych oraz finału szkolnego. Do pierwszego etapu przystąpiło 86 uczniów. Uczniowie rozwiązywali test zawierający 20 pytań z zakresu tematyki konkursu.
Do finału szkolnego zakwalifikowano 9 osób. Zadania finałowe były urozmaicone: od obliczania efektywności zaciągniętego kredytu po krzyżówki ekonomiczne, analizę struktury wydatkowania pieniędzy, obliczanie składek ubezpieczeniowych.
W zmaganiach finałowych zwyciężył zespół z klasy 2BI: Grzegorz Jacheć, Kacper Kozicki, Jakub Kuszman. Drugie miejsce zajął zespół z klasy 2J: Jakub Jeka, Jakub Dąbrowski, Kamil Synowiec. Trzecią lokatę uzyskał zespół z klasy 2CG: Oliwia Kuczera, Sandra Malinowska, Maja Wołowicz.
Uczestnicy finału otrzymali nagrody w postaci planszowych gier ekonomicznych, długopisów i słodkiej czekolady. Nagrody ufundował absolwent szkoły, młody przedsiębiorca- Tomasz Wcisło.
Ważna częścią finału było spotkanie z panią Cecylią Rutkowską – pracownikiem Departamentu Banku Pekao SA w Warszawie, która zapoznała uczniów z zagadnieniami struktury systemu bankowego w Polsce oraz z kierunkami rozwoju bankowości w dobie rozwoju sztucznej inteligencji.
Młodzież dowiedziała się, że banki muszą uważnie wsłuchiwać się w potrzeby swoich klientów i uzupełniać oferty o nowe produkty i rozwiązania. Banki dbają o to, aby personalizować swoje usługi uwzględniając potrzeby klientów. Obecnie mamy do czynienia z nieustającą rewolucją, a świat finansów cechuje niezwykła chłonność innowacji. Bankowość to taka dziedzina, w której wszelkie nowinki, zwłaszcza technologiczne, są wdrażane wyjątkowo szybko.
Irena Czerkawska i Janina Wcisło