Diamentowy jubileusz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu

 
Już 60 lat ma Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Z tej okazji 13 października odbyła się uroczystość z udziałem zaproszonych gości, byłych i obecnych pracowników oraz, oczywiście, uczniów szkoły. Absolwenci wraz z młodszymi kolegami przygotowali wspaniałą część artystyczną. Były wspomnienia, wzruszenia, radość i mnóstwo dobrych życzeń na przyszłość. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, koncelebrowanej pod przewodnictwem proboszcza parafii księdza Adama Czternastka z udziałem księży - absolwentów i pracowników szkoły. Następnie wszyscy udali się do BCK, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Obecni byli przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, służb mundurowych, byli dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele, pracownicy, absolwenci, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie i przyjaciele szkoły.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Wioletta Frankiewicz dyrektor i jednocześnie absolwentka szkoły. Podziękowała przybyłym za obecność. Wspominała ważne momenty w dziejach „Słowiańskiej”, ludzi, którzy ją kształtowali. Przypomniała sukcesy, dziękowała wszystkim, którzy przez lata pracowali na to, by dzisiaj świętować diamentowy jubileusz.
Głos zabrali też : Monika Jurek- Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Jacek Monkiewicz- Starosta Powiatu Brzeskiego, Zofia Sochacka- Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Opolu i Piotr Łaba Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Opolu, Bartłomiej Kostrzewa Zastępca Burmistrza Brzegu.
Bartłomiej Piechaczek Dyrektor Opolskiego Centrum Edukacji i Monika Jurek Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu wręczyli bon na 160 000 zł. na zakup robota formy KUKA do kształcenia praktycznego uczniów technik robotyk.
To rzeczywiście było święto szkoły, mówiono o niej, o jej przeszłości i przyszłości, gratulowano sukcesów i składano życzenia dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i przede wszystkim, tworzącym szkołę uczniom, którzy, razem z absolwentami, przygotowali specjalną część artystyczną. W prezentacji multimedialnej i opowieści wygłoszonej przez nauczyciela historii Marka Suflitę, przypomniano historię szkoły. Absolwenci Dorota Slowik- technikum hotelarstwa, Andrzej Rolski -technikum handlowe pokazali swoje talenty artystyczne. Dorota Slowik wykonała piosenką Anny Jantar, a Andrzej Rolski, związany jest zawodowo z tańcem i od wielu lat prowadzi Szkołę Tańca i Baletu Coco Dance Center, przygotował taniec swoich wychowanków specjalnie na jubileusz. Część artystyczną prowadził Grzegorz Godzik – absolwent technikum elektrycznego wraz z Magdaleną Bonar – nauczycielką języka niemieckiego.
W holu szkoły można było obejrzeć wystawy zdjęć, przejrzeć kroniki szkolne, wpisać się do okolicznościowej Księgi Pamiątkowej. Na podwórku, wokół dębu posadzonego na 50 – lecie szkoły, postawiono ławeczkę, która będzie pamiątką kolejnego jubileuszu oraz miejscem relaksu wśród zieleni. Atrakcji na ten dzień przygotowano wiele.
Wszystkie działania wymagały organizacji, pracy i zaangażowania, ale też finansowego wsparcia wielu darczyńców. Dziękujemy sponsorom:
Auto komis ,, Marko’’, Opti –Dent , SZPEJ-SPORT , GARDEROBA BUTIK, Coton Fit &Beauty, ART-DOM –MEBLE,FIRE CENTRUM, PRO-STAL, Opolski Klub Sportów Walki – Taekwondo, Fundacji Moc i Siła, Park Hotel i Restauracja Browar Brzeg, Boma Prywatne nauczanie języka angielskiego Małgorzata Bogdał Flaga, „Kontakt”, "Frajd" Biuro Doradztwa Podatkowego i Finansowego, Bar Piccolo, R+A Foto Expres s.c. Zakład fotograficzny, KAMA -Drzwi, okna, panele, Celinex. Sklep z art. elektrycznymi, AGD i RTV, Katarzyna Joniec- Nauczanie języka angielskiego, Panu Marcinowi Wójcik oraz Panu Tomaszowi Wcisło.
Jubileuszowa uroczystość to czas, aby uhonorować nasze dotychczasowe osiągnięcia, uczcić niezwykłą podróż Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, ale także by zaznaczyć nowy rozdział naszej historii. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych rocznicach.
Elżbieta Mykicka
Joanna Łyczkowska
Fot. Adam Oleszko