Zamkowy Turniej Poetycki im. Janusza Ireneusza Wójcika

Listopad to miesiąc refleksji i zadumy nad przemijalnością i kruchością życia. Czas wspomnień o bliskich, którzy zakończyli już swoje ziemskie pielgrzymowanie. Jednak na zawsze pozostają oni w naszej pamięci. Z tej okazji 4 listopada 2022 r Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu zorganizował Zamkowy Turniej Poetycki poświęcony pamięci Janusza Ireneusza Wójcika – inicjatora Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich, poety, społecznika, polityka.
Szacowni goście, eksperci w dziedzinie poezji, młodzi poeci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli wysłuchać recytacji utworów lirycznych autorstwa śp. Janusza Wójcika oraz obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą jego działalności, którą przygotowała żona zmarłego, pani Joanna Gala – Wójcik. Wspomnieniami o zmarłym ponad dwa lata temu wybitnym brzeżaninie podzielili się pani Monika Jurek Dyrektor departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, pan Dariusz Byczkowski Dyrektor Zamku Piastów Śląskich, pani Ewa Smolińska Wicestarosta Powiatu Brzeskiego, Elżbieta Ochmańska-Jurkowska Kierownik Biura Oświaty Miasta Brzeg ,pani Renata Listowska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzegu.
Po wspomnieniach nadszedł czas na potyczki słowne młodych poetek i poetów ze szkół z terenu województwa opolskiego. Zamkowy Turniej Poetycki uroczyście otworzyła pani Wioletta Frankiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Celem imprezy o charakterze kulturalnym jest popularyzowanie wartości żywego słowa oraz wysokiej kultury wśród młodzieży. Słowa pisane wierszem są balsamem dla duszy, dają nadzieję na lepsze ,,jutro’’, pozwalają uwolnić się od lęków, pokonać depresję, odciąć się od złych doświadczeń z przeszłości, otworzyć się na drugiego człowieka po okresie izolacji. W akcie tworzenia utworu a także podczas czytania sięgamy gwiazd i jesteśmy bliżej ludzi i bliżej twórcy. Pisanie poezji jest też formą spędzania wolnego czasu, ale również zgłębianiem języka, przelewaniem myśli na papier, tak, aby nadać im większy sens, piękniejsze i pełne polotu znaczenie.
Jury składające się z uznanych poetów wyłoniło laureatów Zamkowego Turnieju Poetyckiego w kategorii szkół podstawowych oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Nagrodzeni w tym roku to uczniowie:

 • Kornelia Grabowska z PSP nr 6 w Brzegu,
 • Kinga Świtoń z PSP nr 8 w Brzegu,
 • Nina Owczar z PSP nr 6 w Brzegu,
 • Emilia Nielska z PSP nr 5 w Opolu,
 • Amelia Bonar z PSP nr 6 w Brzegu
 • Karolina Staroń z PSP nr 1 w Brzegu.

Kunsztem poetyckim oraz niezwykłą wrażliwością odznaczyli się nagrodzeni poeci szkół ponadpodstawowych:

 • Monika Zawistowska z II LO w Brzegu,
 • Daria Czuruń z I LO w Brzegu,
 • Amelia Zhu z LO w Wołczynie,
 • Jagoda Pawlak z I LO w Brzegu,
 • Oliwia Żędzianowska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie
 • Patryk Kowalczuk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu.

Wydarzenie kulturalne uświetnił występ duetu wokalnego reprezentowanego przez panią Jagodę Bider i panią Dorotę Słowik, pod egidą pani Doroty Witoszyńskiej. Znakomite wypieki , którymi delektowali się uczestnicy imprezy, zostały przygotowane przez panią Grażynę Tesarowicz nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych nr1 w Brzegu wraz z młodzieżą o profilu gastronomicznym.
Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Starostę Powiatu Brzeskiego, Urząd Miasta Brzeg, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Stobrawski Zielony Szlak", Radną Miasta Brzeg Jadwigę Kulczycką, Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, Grupę Azoty Sp. z o.o. , Brzeskie Centrum Kultury, Związek Zawodowy ,,Solidarność, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu, Shedan Bar-Robert Hałas.
Słowa wdzięczności należą się również naszym sponsorom: Kanclerzowi i Wicekanclerzowi Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Brzegu Stanisławowi Widockiemu oraz Mateuszowi Widockiemu, Mieczysławowi Niedźwiedziowi-Prezesowi Zarządu Grupy Azoty Sp. z o.o, , Robertowi Hałasowi właścicielowi Baru Shedan, Radnej Miasta Brzeg Jadwidze Kulczyckiej, Jackowi Ochmańskiemu Dyrektorowi Brzeskiego Centrum Kultury, Piotrowi Janowiczowi właścicielowi Gabinetu Stomatologicznego w Brzegu.

Małgorzata Guziak – Brodzińska
Joanna Gala-Wójcik

Galeria