Wiersz jest Twoim najlepszy przyjacielem, nie zdradzi, nie wyśmieje, a nauczy wiele’’

Tymi słowami Joanna Gala-Wójcik zainagurowała  Turniej Poetycki na Zamku Piastów Śląskich  w ramach  XXIX Najazdu  Poetów. W utworach lirycznych,  prezentowanych przez młode poetki i poetów dominowały wypowiedzi liryczne nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania prze Polskę Niepodległości oraz Roku Zbigniewa Herberta. Turniej Poetycki prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu:  Nikola Karłowicz i Grzegorz Godzik a oprawa  muzyczna była dziełem znakomitych wokalistów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu: Dominika Budzińskiego oraz Sandry Podgórskiej. Organizatorami imprezy poetyckiej byli: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, reprezentowany przez Janusza Wójcika oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu, gdzie polonistka pani Małgorzata Guziak-Brodzińska szlifowała warsztat literacki młodych autorów naszej szkoły. Sponsorami imprezy byli: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Burmistrz Miasta Brzeg oraz Starosta Powiatu Brzeskiego. Zaszczycili nas także swoja obecnością: Burmistrz Miasta Brzeg-Jerzy Wrębiak,  pani Sekretarz Starostwa Powiatowego w Brzegu Genowefa Prorok-reprezentująca Starostę Powiatu Brzeskiego-Macieja Stefańskiego, pani Alina Grochowska- reprezentująca Wydział Oświaty Starostwa, pani Teodozja Świderska –Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, a także przewodniczące Związków Zawodowych w Brzegu: pani Alina Chęcińska oraz Nadzieja Nawrocka.

Celem imprezy o charakterze kulturalnym było popularyzowanie wartości  żywego słowa oraz wysokiej kultury wśród młodzieży. Słowa pisane wierszem były balsamem dla duszy, dającym nadzieję na lepsze ,,jutro’’, pozwalającym uwolnić się od lęków, pokonać depresję, odciąć się od złych doświadczeń z przeszłości. W akcie tworzenia utworu,a także podczas czytania sięgaliśmy gwiazd i byliśmy bliżej ludzi i  twórcy. Pisanie poezji to też forma spędzania wolnego czasu, zgłębianie języka, przelewanie myśli na papier, tak, aby nadać słowom większy sens, piękniejsze i pełne polotu znaczenie.

Jury składające się z uznanych międzynarodowych bilingualnych poetów wyłoniło laureatów Zamkowego Turnieju Poetyckiego.  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych  I miejsce zajęły ex aequo Milena Sarnowska z Zespołu Szkół w Wołczynie oraz Karolina Trubiewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.  II miejsce przypadło Natalii Nalepie  z Zespołu Szkół w Wołczynie. Uhonorowana III nagrodą została  uczennica Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 w Brzegu –Sandra Podgórska.

Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wręczał osobiście Burmistrz Miasta Brzeg –Jerzy Wrębiak, reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego- Janusz Wójcik oraz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu Łukasz Denys.

Joanna Gala-Wójcik

[ngg src="/galleries" ids="68" display="basic_thumbnail"]