O historii i tożsamości na Śląsku

W dniu 27 listopada 2019 uczniowie naszej szkoły zainteresowani historią własnego regionu uczestniczyli w Projekcie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „O historii i tożsamości na Śląsku”. Projekt rozpoczął się od zwiedzania wystawy tematycznej z oprowadzaniem, następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach a na koniec wyruszyli na miasto w poszukiwaniu śladów dziedzictwa kulturowego.

Wystawa pt: „Sąsiedzi” nawiązywała do linii granicznej, która oddzielała Królestwo Polskie od Śląska na przestrzeni wieków. Doprowadziło to do powstania różnic w stylu życia, architekturze, kulturze, tożsamości oraz mentalności. Celem warsztatów edukacyjnych było naświetlenie historycznie uwarunkowanej specyfiki regionu i poruszenie kwestii dotyczących tożsamości. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tym, skąd można czerpać wiadomości o swoich przodkach i czego możemy w ten sposób dowiedzieć się o sobie. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w ciekawych projektach edukacyjnych rozbudzi ich pasje w kierunku historii a także zachęci ich do dalszego samodzielnego zgłębiania własnych rodzinnych tradycji.

[ngg src="/galleries" ids="104" display="basic_thumbnail"]