„JOGURT ZAMIAST PAPIEROSA”

Zgodnie z kilkuletnią tradycją w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu dnia 13 czerwca 2018 r. odbyła się kolejna akcja promująca zdrowy styl życia. Celem akcji było uświadomienie młodym ludziom szkodliwości palenia papierosów oraz wskazanie korzyści płynących ze spożywania produktów mlecznych w ramach obchodów Światowego Dnia bez Papierosa (31 maja) oraz Dnia Mleka (25 maja). Zakupiono i rozdano 200 jogurtów. Środki finansowe przeznaczone na ten cel pochodziły z funduszy uzyskanych przez panią pedagog Danutę Denes w ramach współpracy z Biurem Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta w Brzegu z programu profilaktyki, terapii uzależnień, kampanii edukacyjnej promującej zdrowy styl życia, realizowanych w ramach programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie miasto Brzeg. Były również badania smokolizerem mierzącym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu wykonywane przez panią Katarzynę Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Brzegu- Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Społecznej. W ramach programu profilaktycznego obecna była także pani młodszy aspirant Magdalena Bielecka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Oprawę artystyczną akcji stanowiły plakaty wykonane przez naszych uczniów, nawiązujące tematycznie do haseł akcji, gazetka o przetworach mleczarskich oraz gazetka o szkodliwości palenia wykonana przez młodzież pod kierunkiem Marioli Pawłuszko i Martyny Janas. Uczennice klasy IIe technikum technologii żywności proponowały tego dnia sięgnąć po jogurt zamiast po papierosa. Mamy nadzieję, że akcja przyniesie zamierzony skutek. Palenie tytoniu jest największym zagrożeniem zdrowotnym w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje Zespół Uzależnienia od Tytoniu jako chorobę. Ostrzeżenia o tym, że produkt zawarty wewnątrz opakowania zabija, należą do najsilniejszych narzędzi obrony przed globalną epidemią tytoniową. Co roku z powodu palenia umiera przedwcześnie około 50 000 Polaków.