„Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.”

Edmund Burke

Wycieczka do miejsca pamięci Auschwitz- Birkenau
W piątek, 31 marca, klasy IV k, 2 J/L oraz uczniowie z klas 4g, 1 J/L i 2 B/I wraz z opiekunami M. Bonar, M. Grzyb, B. Olszewskim i M. Suflitą uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem naszego wyjazdu było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, a także budowania w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.
Pod opieką przewodników zwiedziliśmy stałe wystawy oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze miejsca poobozowe.
Była to prawdziwa lekcja historii, która na długo zostanie w naszej pamięci. Nasze zwiedzanie zakończyło się pięknym przesłaniem ze strony pani przewodnik, która zwróciła uwagę na to, że Auschwitz Birkenau nie tylko przywołuje pamięć o Holokauście, o okrucieństwie, jakie się tu dokonało, ale daje przede wszystkim do myślenia i abyśmy nie byli nigdy obojętni na ludzką krzywdę.

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem.
Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował.
Nikogo już nie było.
Martin Niemöller