XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich

Ci, którzy czytają poszerzają swoją świadomość, a zmniejsza im się ego. Tym, którzy nie czytają, puchnie ego i kurczy się świadomość…’’

Słowami tegorocznej polskiej noblistki- Olgi Tokarczuk - Joanna Gala-Wójcik zainaugurowała Turniej Poetycki na Zamku Piastów Śląskich  w ramach  XXX Najazdu Poetów. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,  Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzegu-Janusz Wójcik  oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu.  Uroczystego otwarcia Zamkowego Turnieju dokonali:  Burmistrz Miasta Brzeg Jerzy Wrębiak,  Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Monika Jurek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wójcik. Słowo wstępne wygłosił gospodarz imprezy Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu Łukasz Denys.

W utworach lirycznych obowiązywała w tym roku dowolna tematyka, a młodzi autorzy  nawiązywali gównie do rozważań na temat sensu ludzkiej egzystencji we współczesnej cywilizacji. Turniej Poetycki prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu  Nikola Karłowicz i Patryk Jureczko, troszcząc się również o oprawę muzyczną imprezy. Zaszczycili nas także swoją obecnością Burmistrz Miasta Brzeg Jerzy Wrębiak, Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Monika Jurek,  Sekretarz Starostwa Powiatowego w Brzegu Genowefa Prorok, Anetta Zych-Rzepecka Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Brzegu, Elżbieta Jurkowska-Ochmańska Kierownik  Biura Oświaty Urzędu Miasta Brzeg, Teodozja Świderska Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, Czesław Drozd Dyrektor brzeskiego Oddziału Opolskiej Izby Gospodarczej, ppłk Andrzej Mudrak , reprezentujący Wojskową Komendę Uzupełnień w Brzegu, Marta Polanowska Kierownik Doradztwa Zawodowego Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu,  przewodniczące nauczycielskich związków zawodowych w Brzegu:  Alina Chęcińska oraz Renata Stec.

Celem imprezy o charakterze kulturalnym jest popularyzowanie wartości  żywego słowa oraz wysokiej kultury wśród młodzieży. Słowa pisane wierszem są balsamem dla duszy, dają nadzieję na lepsze ,,jutro’’, pozwalają uwolnić się od lęków, pokonać depresję, odciąć się od złych doświadczeń z przeszłości. W akcie tworzenia utworu, a także podczas czytania, sięgamy gwiazd i jesteśmy bliżej ludzi i bliżej Stwórcy. Pisanie poezji jest też formą spędzania wolnego czasu, ale również zgłębianiem języka, przelewaniem myśli na papier, tak aby nadać im większy sens, piękniejsze i pełne polotu znaczenie.

Jury składające się z  poetów, pod egidą przewodniczącej pani Elżbiety Jurkowskiej-Ochmańskiej wyłoniło laureatów Zamkowego Turnieju Poetyckiego.  W kategorii szkół średnich I miejsce zajął Mateusz Zalewski z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiegow Opolu.  II miejsce zdobył Dominik Wójcik z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. III miejsce przypadło ex aequo: Dagmarze Szczepańskiej z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu oraz Laurze Stadniczuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Na uznanie zasługuje wysoka ocena jury odnośnie poziomu twórczości poetyckiej tegorocznych uczestników.

W kategorii szkół podstawowych  I nagrodę otrzymała Julia Owsiak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Brzegu. II miejsce uzyskały: Nikola Bodnar z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr  5 w Brzegu oraz Amelia Bonar z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu. Uhonorowani III nagrodą zostali ex aequo: uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Julia Pszczolarska, Jagoda Rak ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy oraz Julia Kopij z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu. Fundatorami  nagród byli: Marszałek Województwa Opolskiego, Burmistrz Miasta Brzeg oraz Starosta Powiatu Brzeskiego. Nagrodę specjalną Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu zdobyła Magdalena Brzezińska z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstań Śląskich w Grodkowie. Nagrodę Forum Seniorów Samorządu województwa Opolskiego otrzymali: Mateusz Matła z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu oraz Daria Czuruń z Publicznej Szkoły Podstawowej nr1 w Brzegu. Nagrody finansowe „Ikara” ufundowane przez poetę Edmunda Borzemskiego zdobyli: Julia Owsiak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Brzegu, Dominik Wójcik z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu oraz Mateusz Zalewski z  Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego w Opolu.

Sponsorami poczęstunku naszej imprezy byli: Cukiernia Bombonierka, Cukiernia Godyla, Bar Mleczny w Brzegu oraz Związek Nauczycieli „Solidarność” w Brzegu. Imprezę utrwalił w obiektywie pięknymi zdjęciami nauczyciel informatyki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu Mirosław Czoppa. Dodatkową atrakcją , która uświetniła naszą uroczystość były wystawy: fotograficzna Jerzego Stemplewskiego, dokumentująca historię najazdów poetów oraz malarstwa prof. Moniki Kamińskiej.

Nagrody dla laureatów i wyróżnionych wręczał osobiście Burmistrz Miasta Brzeg Jerzy Wrębiak, Monika Jurek, reprezentująca Marszałka  oraz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu Łukasz Denys.