Mikołajki z informatyką śledczą
Mikołajkowy poranek przyniósł uczniom Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Brzegu wiele miłych niespodzianek. Przede wszystkim naszą szkołę odwiedzili zaproszeni przez dyrektora Łukasza Denysa goście: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mariusz Bochenek, rzecznik Komendy Powiatowej w Brzegu sierżant sztabowy Patrycja Kaszuba oraz grupa studentów z inż. mgr Rafałem Probuckim, asystentem Zakładu Kryminalistyki przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Celem interesujących, nietypowych zajęć było poznanie zadań kryminalistyki w praktyce.
Zebrana w auli ZSZ nr 1 w Brzegu młodzież mogła poznać, poszerzyć swą wiedzę na temat oględzin miejsca tragicznego zdarzenia oraz zebrania i zabezpieczenia materiału dowodowego. Studenci III roku Bezpieczeństwa wewnętrznego i V roku Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zaprezentowali scenkę rodzajową, a następnie podczas wykładu omówili zagadnienia, dotyczące profilowania kryminalnego. Podczas prelekcji uczniowie mieli możliwość poznać wiadomości wprowadzające do kryminalistyki, a dotyczące przede wszystkim cyberbezpieczeństwa oraz przestrzegania bezpiecznych zachować podczas spotkań ze znajomymi. Spotkanie zainaugurowało podpisaną już wcześniej umowę o współpracy ZSZ nr 1 z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, w ramach której uczniowie technikum informatycznego z elementami informatyki śledczej będą mogli uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych , fakultetach z prawa karnego i postępowania karnego. Młodzież będzie mogła również brać czynny udział w zajęciach na terenie laboratorium kryminalistycznego w Komendzie Wojewódzkiej w Opolu.
Zaproszeni studenci chętnie poszerzają swą wiedzę z kryminalistyki i kryminologii oraz prężnie działają w kole naukowym pod kierunkiem wyspecjalizowanej i doświadczonej kadry uniwersyteckiej. Na Wydziale Prawa i Administracji UO istnieją ciekawe kierunki studiów, jak np. Administracja, Prawo i Bezpieczeństwo wewnętrzne. Nowym, promowanym kierunkiem jest Obsługa biznesu, tak pożądanym przez opolskich pracodawców. Wspomniany Wydział Uniwersytetu Opolskiego systematycznie się rozwija i na tym korzystają nie tylko studenci, ale również uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Wiedza z informatyki śledczej, zaprezentowana przez członków koła studenckiego, ma pomóc w zabezpieczeniu danych na urządzeniach elektronicznych, np. telefonach komórkowych, ukazać jak pokonać zabezpieczenia, wyeksportować dane i w końcu zabezpieczyć w formie dowodu cyfrowego, przedstawionego w czasie rozprawy sądowej. Nauka ta może również pomóc w badaniu incydentów, dzięki analizie cyberbezpieczeństwa, śledzić i kontrolować incydenty niebezpieczne dla człowieka, a także zabezpieczać dane o firmach i ich pracownikach. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego posiada na swym wyposażeniu bloker, czyli urządzenie dla stworzenia kopii odpornej na manipulacje.
Przedsięwzięcie na pewno zainspiruje młodzież ZSZ nr 1 do poszukiwania i pogłębiania wiedzy z kryminalistyki i kryminologii. Współpraca uczelni opolskiej i naszej szkoły nabiera rozpędu. Już planowane są kolejne spotkania, tym razem w Opolu na Uniwersytecie Opolskim i Komendzie Wojewódzkiej. Wiosną na Zamku Piastów Śląskich wspólnie zorganizujemy grę w formie zagadki kryminalnej. Absolwenci technikum informatycznego z elementami informatyki śledczej znajdą ciekawą pracę w wyuczonym zawodzie lub swoje pasje będą rozwijać, kształcąc się dalej.
Fot. Robert Mazur