Styl:
wąski
szeroki

XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich

15.11.2019

Ci, którzy czytają poszerzają swoją świadomość, a zmniejsza im się ego. Tym, którzy nie czytają, puchnie ego i kurczy się świadomość…’’

 

Słowami tegorocznej polskiej noblistki- Olgi Tokarczuk – Joanna Gala-Wójcik zainaugurowała Turniej Poetycki na Zamku Piastów Śląskich  w ramach  XXX Najazdu Poetów. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,  Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzegu-Janusz Wójcik  oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu.  Uroczystego otwarcia Zamkowego Turnieju dokonali:  Burmistrz Miasta Brzeg Jerzy Wrębiak,  Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Monika Jurek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wójcik. Słowo wstępne wygłosił gospodarz imprezy Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu Łukasz Denys.

W utworach lirycznych obowiązywała w tym roku dowolna tematyka, a młodzi autorzy  nawiązywali gównie do rozważań na temat sensu ludzkiej egzystencji we współczesnej cywilizacji. Turniej Poetycki prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu  Nikola Karłowicz i Patryk Jureczko, troszcząc się również o oprawę muzyczną imprezy. Zaszczycili nas także swoją obecnością Burmistrz Miasta Brzeg Jerzy Wrębiak, Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Monika Jurek,  Sekretarz Starostwa Powiatowego w Brzegu Genowefa Prorok, Anetta Zych-Rzepecka Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Brzegu, Elżbieta Jurkowska-Ochmańska Kierownik  Biura Oświaty Urzędu Miasta Brzeg, Teodozja Świderska Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, Czesław Drozd Dyrektor brzeskiego Oddziału Opolskiej Izby Gospodarczej, ppłk Andrzej Mudrak , reprezentujący Wojskową Komendę Uzupełnień w Brzegu, Marta Polanowska Kierownik Doradztwa Zawodowego Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu,  przewodniczące nauczycielskich związków zawodowych w Brzegu:  Alina Chęcińska oraz Renata Stec.

Celem imprezy o charakterze kulturalnym jest popularyzowanie wartości  żywego słowa oraz wysokiej kultury wśród młodzieży. Słowa pisane wierszem są balsamem dla duszy, dają nadzieję na lepsze ,,jutro’’, pozwalają uwolnić się od lęków, pokonać depresję, odciąć się od złych doświadczeń z przeszłości. W akcie tworzenia utworu, a także podczas czytania, sięgamy gwiazd i jesteśmy bliżej ludzi i bliżej Stwórcy. Pisanie poezji jest też formą spędzania wolnego czasu, ale również zgłębianiem języka, przelewaniem myśli na papier, tak aby nadać im większy sens, piękniejsze i pełne polotu znaczenie.

Jury składające się z  poetów, pod egidą przewodniczącej pani Elżbiety Jurkowskiej-Ochmańskiej wyłoniło laureatów Zamkowego Turnieju Poetyckiego.  W kategorii szkół średnich I miejsce zajął Mateusz Zalewski z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiegow Opolu.  II miejsce zdobył Dominik Wójcik z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. III miejsce przypadło ex aequo: Dagmarze Szczepańskiej z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu oraz Laurze Stadniczuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Na uznanie zasługuje wysoka ocena jury odnośnie poziomu twórczości poetyckiej tegorocznych uczestników.

W kategorii szkół podstawowych  I nagrodę otrzymała Julia Owsiak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Brzegu. II miejsce uzyskały: Nikola Bodnar z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr  5 w Brzegu oraz Amelia Bonar z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu. Uhonorowani III nagrodą zostali ex aequo: uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Julia Pszczolarska, Jagoda Rak ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy oraz Julia Kopij z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu. Fundatorami  nagród byli: Marszałek Województwa Opolskiego, Burmistrz Miasta Brzeg oraz Starosta Powiatu Brzeskiego. Nagrodę specjalną Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu zdobyła Magdalena Brzezińska z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstań Śląskich w Grodkowie. Nagrodę Forum Seniorów Samorządu województwa Opolskiego otrzymali: Mateusz Matła z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu oraz Daria Czuruń z Publicznej Szkoły Podstawowej nr1 w Brzegu. Nagrody finansowe „Ikara” ufundowane przez poetę Edmunda Borzemskiego zdobyli: Julia Owsiak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Brzegu, Dominik Wójcik z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu oraz Mateusz Zalewski z  Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego w Opolu.

Sponsorami poczęstunku naszej imprezy byli: Cukiernia Bombonierka, Cukiernia Godyla, Bar Mleczny w Brzegu oraz Związek Nauczycieli „Solidarność” w Brzegu. Imprezę utrwalił w obiektywie pięknymi zdjęciami nauczyciel informatyki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu Mirosław Czoppa. Dodatkową atrakcją , która uświetniła naszą uroczystość były wystawy: fotograficzna Jerzego Stemplewskiego, dokumentująca historię najazdów poetów oraz malarstwa prof. Moniki Kamińskiej.

            Nagrody dla laureatów i wyróżnionych wręczał osobiście Burmistrz Miasta Brzeg Jerzy Wrębiak, Monika Jurek, reprezentująca Marszałka  oraz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu Łukasz Denys.


Aktualności

23.11.2020
Opolskie szkolnictwo zawodowe dla Rynku Pracy
Opolskie szkolnictwo zawodowe dla Rynku Pracy
Kolejna niespodzianka dotarła dzisiaj do naszej szkoły, duży ekran z wideokonferencją i tablicą interaktywną. Z całego serca dziękujemy, Urządowi Marszałkowskiemu w Opolu na czele [...]
15.11.2020
Laptopy dla nauczycieli w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy”
Laptopy dla nauczycieli w ramach  projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy”
Jest już pierwsza dostawa laptopów dla nauczycieli!!! Wszyscy nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 otrzymają laptopy wraz z oprogramowaniem w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo [...]
09.11.2020
Do HYMNU ….
Do HYMNU ….
Drodzy uczniowie, 10 listopada o godzinie 11.11 prosimy Was o powstanie i wspólne odśpiewanie 3 zwrotek HYMNU PAŃSTWOWEGO. Prosimy o fotorelację i wysyłanie na [...]
28.10.2020
Sprawa pilna !
Sprawa pilna !
Uwaga! Od 29.10.2020 r. do 08.11.2020 r. budynek szkoły będzie zamknięty. Kontakt z sekretariatem szkoły pod nr tel. 77 416 3512

Sport

23.10.2020
Mistrzostwo Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym
Mistrzostwo Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym
Mamy to !!!Mistrzostwo Powiatu w Indywidualnym Tenisie Stołowym! 1 miejsce Bartosz Borkowski 3 miejsce Dominik Chyrzyński 4 miejsce Michał Wróbel 4 miejsce w kategorii [...]
07.10.2020
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe
W dniu 5.10 .2020 na stadionie MOSiR- u odbyły się sztafetowe biegi przełajowe . Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały :Natalia Jońska , Justyna [...]
11.03.2020
Finał Wojewódzki w Indywidualnym Tenisie Stołowym Chłopców
Finał Wojewódzki w Indywidualnym Tenisie Stołowym Chłopców
10 marca 2020 roku w Nysie odbył się Finał Wojewódzki w Indywidualnym Tenisie Stołowym Chłopców. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a zawodnicy prezentowali wysoki poziom [...]
06.03.2020
Mistrzostwa Brzegu w Piłce Siatkowej Chłopców
Mistrzostwa Brzegu w Piłce Siatkowej Chłopców
25 i 27 lutego 2020 roku odbyły się Mistrzostwa Brzegu w Piłce Siatkowej Chłopców. Nasza drużyna wywalczyła III miejsce i awansowała do rozgrywek powiatowych. [...]

Wydarzenia

23.11.2020
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka
Kochani jak co roku postaramy się pomóc potrzebującej rodzinie w ramach Szlachetnej Paczki. W tym roku jest to Pani Ewa z rodziną, a tak [...]
10.11.2020
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Kilka słów o eTwinningu w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych Czy zdalna nauka może wiązać się wyłącznie z realizacją programów szkolnym? Otóż nie? Uczniowie [...]
09.11.2020
Swięto Patrona Szkoły
Swięto Patrona Szkoły
7 listopada to święto naszej patronki Marii Skłodowskiej – Curie. Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Maria była piątym dzieckiem Bronisławy i [...]
05.11.2020
Twoje dane Twoja sprawa
Twoje dane Twoja sprawa

Sukcesy

15.11.2020
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Działamy mimo pandemii! Europejski Tydzień Umiejętności ZawodowychMiło nam poinformować, że nasz projekt eTwinning “Pokaż mi gdzie mieszkasz, powiem Ci kim jesteś” został zatwierdzony przez [...]
14.10.2020
Nagrody Starosty Powiatu Brzeskiego
Nagrody Starosty Powiatu Brzeskiego
14 października w Muzeum Piastów Śląskich w przepięknej sali Giovanniego Pinottiego zostały wręczone nagrody Starosty Powiatu Brzeskiego. W tym roku nagrodę starosty otrzymały pani [...]
21.09.2020
Centrum Mistrzostwa Informatycznego
Centrum Mistrzostwa Informatycznego
Nasza szkoła bierze udział w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Już teraz wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w BEZPŁATNYCH zajęcia z informatyki, podczas których będą uczyć [...]
13.07.2020
Pan Mirosław Szewczyk poleca ZSZ nr 1
Pan Mirosław Szewczyk poleca ZSZ nr 1
Mirosław Szewczyk Absolwent technikum elektrycznego Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu i studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Opolskim. Absolwent programów Managment 2010 oraz Strategic [...]


DANE KONTAKTOWE


Zespół Szkół Zawodowych nr 1
ul. Słowiańska 18
49-300 Brzeg
Tel.: 77 416 35 12

ADRESY INTERNETOWE


zsz1brzeg.edu.pl
sekretariat.zsz1brzeg@op.pl

GODZINY PRACY SEKRETARIATU


Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30


Copyright © 2020 by Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu
Kontakt z administratorem strony: strona@zsz1brzeg.edu.pl
Wykonanie: Jakub Łazarewicz